Menu
CV
Môj denník (blog ?)
Hlody ... (Ch. B. Ch.)
Mini Foto Galérie
Fotografie na predaj
Diskusia (kniha návštev)
Komunikačné centrum
Zaujímavé linky
Cestopis - Južná Amerika Minibottles - zbierka
Chata Mlynčeky
Drevorezba
Google +
Obrázok z galérie
Vstúpte
Spriaznené weby
Európske ľudové remeslo
www.miniweb.sk
SSaM - Sdružení Sběratelů alkoholových Miniatur
Jan K. Myšľanov
Reklama
ATLANTIS
Profesionálny web hosting s PHP, MySQL, e-mail hosting, registrácia domén

Návštevy doteraz:
Návštevy aktuálne:
Cestopis - Južná Amerika
Ľubka a Ivo Vám na pokračovanie prinášajú svoje zážitky z cesty po Južnej Amerike:
Sucre, Cochabamba, La Paz - 1. január 2006 -
Fotogaléria z Južnej AmerikyMesto Sucre leží vo výške 2790 metrov nad morom. Zostali sme tu 3 dni a dokopy sme tu toho veľa nerobili. Len sme sa tak poflakovali po meste, skúmali bary a reštaurácie. Až posledný deň sme sa vybrali ku jednej skale, na ktorej sú skamenené stopy dinosaurov. Znova sme prepásli prehliadku, tak sme museli na ďalšiu čakať niečo vyše hodiny. Naši chlapci sa samozrejme nechceli nudiť, tak sa začali hrať s plastovými hračkami dinosaurov, ktoré tu boli na ozdobu. Urobili sme im niekoľko úžasných záberov. Neskôr sa nás konečne ujala sprievodkyňa a išli sme si pozrieť zopár stôp na skale. Mysleli sme si, že je to veľkolepé, ale kto sa o dinosaurov nezaujíma bližšie, bude sa tu nudiť. Popočúvali sme výklad, urobili zo dve fotky na dôkaz, že sme tu boli a pobrali sme sa späť do hotelu po ruksaky. Išli sme na stanicu a odtiaľ do mesta menom Cochabamba. Na našu obojstrannú ľútosť sme sa tu rozlúčili s Gerrym a Delphine. Naše cesty sa rozpojili.
Púť autobusom nám trvala asi 10 hodín, cesta bola veľmi zlá a kľukatá, miestami nebolo asfaltu. Ráno sme šli rovno do prvého otvoreného hostelu v meste a zaľahli sme na pár hodín. Poobede sme sa konečne vykotúľali z postele a šli si pozrieť pol miliónové mesto Cochabamba. Dokopy nič neobyčajné, okrem kopca nad mestom, na ktorom sa do výšky čnel asi 35 metrový Ježiš. Mali sme šťastie a kúpili sme si posledné lístky na lanovku. Po 10 minútovom čakaní sme sa vyviezli na kopec. Začalo sa zbierať na búrku, ale ešte vždy svietilo slnko a tak nad mestom boli zrazu dve dúhy. Niečo prekrásne. Vydali sme sa na cestu späť po „pár“ schodoch. Tie sme zvládli za 15 minút, ale čakala nás ešte asi ďalšia pol hodina peši ku hotelu. V centre sme ale stretli našich kamošov Švajčiarov, tak sme s nimi pokecali a neskôr sme sa vybrali niečo zjesť. Zatiaľ čo sme jedli sa spustil pekný lejak, ktorý pretrvával až do nasledujúceho rána. Naše ruksaky sme obliekli do pršiplášťov, nás do nepremokavých búnd a vybrali sme sa na stanicu. Nastúpili sme na autobus a šli sme asi 7 hodín do najvyššie položeného hlavného mesta na svete - do La Paz.
Nachádza sa v nadmorskej výške 3660 metrov v jednom údolí. Je to fakt veľkolepé, keď prichádzate z altiplana (náhornej plošiny) a zrazu je pred Vami v doline dom na dome a uprostred týchto domov z červených tehál stojí zopár výškových budov. Došli sme do terminálu, nastúpili sme na taxík a odviezli sa do hostelu, kde sme znova stretli Švajčiarov, ktorých sme predchádzajúci večer stretli v Cochabamba. S jedným z nich sme sa vybrali do centra najesť sa a dať si jedno pivko. Mali sme pekný večer. La Paz sa vôbec nezdá byť nebezpečným mestom, ako nám to opisoval jeden Švajčiar, ktorého sme po ceste stretli. Po pivku sme nasadli na taxík a šli sme do hostelu spať.
Ďalší deň sme si pospali trochu dlhšie, dali sme si neskoré raňajky a vybrali sme sa objavovať mesto. La Paz nás hneď okúzlilo, má také svojsky neobyčajné čaro. Vybrali sme sa na strigôňsky trh. Tu sme okrem rôznych suvenírov našli aj mŕtve vysušené mláďatá liam (tie podľa miestnej povery zamurované do rohov domu prinášajú šťastie domu i jeho obyvateľom), ďalej sme tu videli vysušené žaby a rôzne talizmany (napr. pre zdravie, lásku, bohatstvo ...). Nakúpili sme nejaké suveníry a po troch hodinách túlania sa po trhu sme dorazili späť do hostelu. Poobede sme si urobili dvojhodinovú siestu a neskôr sme sa vybrali pozrieť, čo je nové vo svete. Teda, vybrali sme sa do internetovej kaviarne, ktoré sú tu na každom rohu. Potom sme šli do jednej reštaurácie blízko strigôňskeho trhu, ktorú nám odporučilo pár obyvateľov hostelu. Oplatilo sa tam ísť. Varili tu na bolívijské pomery skutočne vynikajúco. Reštaurácia bolo osvetlená len svetlom sviečok, všade na stenách boli starožitnosti, dokonca aj stoly a stoličky boli starožitné. Jednoducho útulné. Po večeri sme sa prešli ešte raz cez trh, ktorý je očarujúci nielen cez deň, ale aj v noci.
Ďalší deň, po noci na tvrdom matraci, sme sa vybrali ďalej spoznávať mesto. Vybrali sme sa na vyhliadkový kopec Kusillo, ale cestou sme zbadali iný kopec menom Killi Killi. A preto, že sa Ivov otec volá Kilian, tak sme sa na ten kopec spontánne vybrali :-). Cesta bola strmá, dala nám dosť zabrať, ale pohľad z tohto Killi Killi kopca stál za to. Celé mesto sme mali ako na dlani. Ivo hneď zbadal futbalový štadión a bol úplne spokojný. Mesto La Paz je obrovské. Tak sme sa teda pokochali a pomaly sa vybrali dolu. Cestou k ďalšiemu vyhliadkovému kopcu sme šli okolo štadiónu, ktorý sme videli z kopca. Hneď za zákrutou sme našli cestu na kopec Kusillo, na ktorý sme povodne chceli ísť. Znova krásny výhľad na mesto. Hneď vedľa nás výškové budovy a v kopcoch domy z červených tehál, domy chudobných prisťahovalcov z okolitých či vzdialených dedín. Je to až šialené, aké kontrasty v tejto krajine existujú. Na tomto kopci sa nachádzalo obrovské detské ihrisko a oproti sa nachádzal komplex Kusillo s pozemnou lanovkou, detským múzeom a krajinným múzeom. Trochu sme sa tu potúlali a zrazu bolo zle nedobre. Ivovi sa začal krútiť žalúdok, tak sme šli rýchlo taxíkom späť do hostelu. Pomaly každú pol hodinu musel „ísť“ niekam a večer k tomu dostal ešte aj horúčku.
Preto sme ďalšie ráno bežali rovno k lekárovi. Tu Iva vyšetrili a naordinovali mu antibiotiká a ešte iné srandy. Na klinike sme strávili skoro 3 hodiny, kým boli všetky výsledky hotové. Po príchode späť do hostelu na nás čakalo milé prekvapenie. Znova sme sa stretli s Gerrym a Delphine. Tak sme sa s nimi vybrali na večeru a ďalší deň sme sa vybrali spoločne do ZOO i do múzea rastliny koka. V múzeu sme sa dozvedeli, ako sa koka pestuje, aký ma pre ľudí význam, čo všetko sa z nej dá vyrábať a čo sa z nej aj vyrába. Zaujímavé je, že prvým známym konzumentom kokaínu bol Sigmund Freud. Alebo že Američania tvoria len 5% obyvateľstva Zeme, ale ročne spotrebujú až 50% celkovej svetovej produkcie kokaínu. Dodnes je vraj v Coca-Cole obsiahnutý výťažok z koky, ale dnes už tento výťažok nemá žiadne omamujúce účinky. Vonku nás uvítalo slniečko, šli sme teda ešte aj do ZOO. Nastúpili sme na autobus a viezli sa niečo vyše pol hodiny cez La Paz. V tejto ZOO by zvieratá ako slony neprežili, takže sú tu chované zvieratá, ktoré sú typické pre andskú prírodu. Tak sme videli kondory, lamy, somáre, opice, hady a všelijaké iné zvieratá, ktoré sme nikdy predtým ešte nevideli. Po skoro dvojhodinovom túlaní sa po ZOO sme znova nastúpili na autobus a viezli sme sa späť do najvyššie položeného hlavného mesta na svete. Po návrate sme spolu šli na večeru a na neodmysliteľný drink do bolívijského baru.

Ľubka a Ivo

predchádzajúci diel: Baňa v Potosí - nasledujúci diel: Titicaca i Valle Sagrado